top of page

Biz kimiz?

Doğumdan Korkma! Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Alpuğan’ın önderliğinde doğum öncesi desteğin, doğum ve doğum sonrasında önce aileyi ve daha sonra tüm toplum sağlığını etkilediğini göz önünde bulundurarak anne ruh sağlığı alanında çalışmaktadır.

Doğumdan Korkma! Psikolog Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Alpuğan’ın önderliğinde doğum öncesi desteğin, doğum ve doğum sonrasında önce aileyi ve daha sonra tüm toplum sağlığını etkilediğini göz önünde bulundurarak anne ruh sağlığı alanında çalışmaktadır.

Anne ruh sağlığı yoksa, toplum sağlığından da söz edilemeyeceğini bilerek, önce doğum öncesi kadın sağlığını ve daha sonra doğum ve doğum sonrası anne ruh sağlığını önemsiyoruz, destekliyoruz. Hedefimiz; kadınların doğum süreçlerinde psikolojik olarak güvenli bir ortamda sağlıklı bebekler dünyaya getirirken, pozitif doğum deneyimi yaşamalarıdır.

Ne yapıyoruz?

  • Her ailenin açık, bilgilendirici ve doğru hamilelik tavsiyelerine erişmesi gerektiğine inanıyoruz. Aileleri doğum öncesinde doğuma hazırlıyoruz. Düzenli olarak ailelerle birlikte online doğuma hazırlık eğitimi düzenliyoruz. Bu sayede aileleri bilgilendirirken, ailelerin sorularını cevaplıyoruz. Doğum tercihlerini belirlemelerine yardımcı oluyoruz.

  • Türkiye, en yüksek sezaryen doğum oranlarından birine sahiptir. Bunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Anne ruh sağlığı alanında öncü araştırmaları, aileler için web sitemizden yayınlarken, aynı zamanda kadınları ve ailelerini, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasının hakkında bilgilendiriyoruz ve destekliyoruz.

  • Hiç bir anne, doğum korkusu veya doğum sonrası depresyon vb. nedeniyle damgalanma korkusu yaşamamalı, yalnız kalmamalıdır. Her anne ihtiyacı olan psikolojik desteğe kolaylıkla ulaşabilmelidir. Web sitesinde bulunan psikolojik ölçekler ile annelerin ruh sağlığını kontrol ediyoruz ve anne ruh sağlığı alanında çalışan uzmanlara yönlendiriyoruz. Aileleri ilgili konu hakkında bilgilendiriyoruz.

Bugün ülkemizde neredeyse her iki doğumdan biri sezaryen doğum olarak gerçekleşmektedir. Artık, bunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Bize göre, tüm kadınlar doğum tercihlerini kendileri belirleyebilir ve bunu gerçekleştirebilir.

Our Mission

Misyonumuz

Anne ruh sağlığı yoksa, toplum sağlığından da söz edilemeyeceğini bilerek, önce doğum öncesi anne ruh sağlığı bakımını ve daha sonra doğum ve doğum sonrası kadın sağlığını önemsiyoruz, destekliyoruz. Neden mi? Çünkü; her anne, hamileliklerini korkmadan geçirebilmeli ve mümkün olan en sağlıklı hamileliği yaşayabilmeli ve pozitif doğum deneyimi yaşamalıdır.

Doktor Hamile Kadını incelenmesi
Mom ile Bebek Yenidoğan

Vizyonumuz

Kadınların; kendilerinin belirledikleri doğum tercihleri gözetilerek, psikolojik olarak güvenli bir ortamda sağlıklı bebekler dünyaya getirmelerini sağlamak. Neden mi? Çünkü; her bebek, hayattaki en iyi başlangıcı hak eder.

Bebeklerin hayatlarına dokunmak için bizimle yola çıkabilirsin.

bottom of page